WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Nadciaga-tornado-Sprawdz-gdzie-sie-schronic,wid,14763855,wiadomosc.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2012-07-16 16:24:40 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nadciąga tornado? Sprawdź, gdzie się schronić - Wiadomości - WP.PL

Nadciąga tornado? Sprawdź, gdzie się schronić.

WP.PL, Polscy Łowcy Burz, IMGW | aktualizacja (13:37)
drukuj

Jak się zachować, kiedy tornado zmierza w naszym kierunku? Polscy Łowcy Burz ostrzegają, że samochód czy wiadukt nie są bezpiecznym schronieniem. Unikać należy również lasu, gdzie zwiększa się ryzyko przygniecenia przez konary czy upadające drzewo, oraz słupów, które może powalić silny wiatr. Sprawdź, gdzie najlepiej szukać schronienia.

Trąba powietrzna

"Trąby powietrzne powstają zazwyczaj przed frontem chłodnym w masie ustępującego ciepłego i wilgotnego powietrza, w której utrzymuje się silna konwekcja i dochodzi do powstania gwałtownych burz, nawałnic, szkwałów i właśnie trąb powietrznych" - czytamy w artykule nt. powstawania tornad autorstwa prof. Haliny Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W Polsce występują trąby powietrzne, które są silnym wirem powietrza o niewielkiej średnicy (do kilkudziesięciu metrów i pionowej lub skośnej osi obrotu względem powierzchni Ziemi). Trąba powietrzna zwykle wyrasta w przedniej części chmury burzowej Cumulonimbus w postaci leja skierowanego ku powierzchni Ziemi. Obniża się on stopniowo i nieraz osiąga powierzchnię ziemi. Wówczas jego przekrój się zwęża i powstaje w nim wiatr osiągający prędkość od 50 do 100 m/s i większej.

Wielka prędkość wiatru powoduje, że rozwija się siła odśrodkowa. Sprawia ona, że masy powietrza rozpływają się na boki. Tymczasem w środku wiru ciśnienie znacznie spada w stosunku do otaczającego - o kilkadziesiąt, a nawet o 100 hPa. W pewnej chwili wir schodzi do powierzchni Ziemi i zwija się w lej, który porywa tumany pyłu, piasku i spiralnym ruchem unosi je do góry. W tym stadium rozwoju trąby powietrznej, wir tworzy ciemny słup jakby podtrzymujący chmurę, rozszerzony na obu jego końcach.

Żywioł, który może zabić

Dlaczego nie należy schronić się pod wiaduktem? Jak tłumaczą Łowcy Burz, "w przypadkach silniejszych trąb powietrznych tworzy się pod nim ogromne podciśnienie, a każdy szczątek niesiony przez tornado staje się niebezpiecznym dla życia. Nawet przedmiot wielkości ołówka, każdy - nawet niewielki odłamek szyby - może zabić człowieka". Wynika to z silnego wiatru w wirze, który każdemu przedmiotowi nadaje bardzo duży pęd. Istnieje również obawa, że tornado zassie wszystko, co znajdzie się pod wiaduktem, łącznie z przebywającymi tam ludźmi. Choć w Polsce to mało prawdopodobne, na świecie są jednak przypadki, gdy trąba powietrzna porywała tak wielkie konstrukcje jak wiadukt.

Gdzie się schronić?

Łowcy Burz podają, że zdecydowanie najlepszym schronieniem jest piwnica i ściana nośna budynku. W przypadku, kiedy piwnicy nie ma w domu, wówczas należy przeczekać żywioł na parterze budynku w pomieszczeniu bez okien, najlepiej w środku budynku, czyli np. w łazience. Ważne, by się skulić lub przyjąć pozycję leżącą w rogu pomieszczenia upewniając się, że nic na nas nie spadnie. Warto też nakryć się jakimś miękkim okryciem, jak kołdra, czy narzuta, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zranieniem. Pod żadnym pozorem nie wolno podchodzić do okien.

Wcześniej znając prognozę pogody, warto zabezpieczyć też (pochować) wszelkie wolno stojące rzeczy pozostawione na podwórku.

Podczas podróży samochodem widząc, że w naszą stronę zbliża się trąba powietrzna, należy bezzwłocznie zatrzymać pojazd. Jeśli to możliwe - schronić się w jakimś pobliskim budynku. Kiedy jednak okaże się, że jest on zbyt daleko, wówczas należy położyć się w przydrożnym rowie bądź w zagłębieniu terenu, który powinien nas osłonić przed latającymi szczątkami przedmiotów i porwaniem przez wir powietrza.

Kiedy już przejdzie tornado, należy jak najszybciej oddalić się od miejsca, w którym zaszło ze względów bezpieczeństwa. Naruszone budynki, ewentualnie nadłamane wysokie drzewa, albo słupy wysokiego napięcia mogą być również przyczyną niebezpieczeństwa.


(msz, mj)

oceń
57
11
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +16 [16]
~Czyścik [pół godziny temu]

Jak pokierowac trabę powietrzną, by trochę pozamiatala Sejm i wymiotla to , co spoleczeństwo uważa za śmieciowe?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Mat [15 minut temu]

Ale też rady !!! Wiekszość łazienek obecnie to regipsy!! No to uratują na pewno!! Ciekawe kto wchodząc do budynku umie ocenić , która siciana jest nośna????

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kluk1410 [przed kwadransem]

Rosja i Chiny połączą siły ... resztę znacie ...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~CzarnaHanka [przed kwadransem]

pierwsze co zrobię jak przyjdzie tornado to pójdę zdjąć pranie z balkonu, bo mi jeszcze je zabierze

odpowiedz

Ocena: +12 [12]
~kill bill [przed kwadransem]

Niech przejdzie taka trąba o sile F6 nad sejmem gdy będą wszystkie świnie przy korycie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +14 [16]
~okradziony przez PO [przed kwadransem]

Napiszcie lepiej gdzie uciekac przed tuskiem i jego zlodziejskimi metodami rzadzenia,bo z glodu pozdychamy.Gdzie,no gdzie pytam wyjechac?

odpowiedz

Ocena: -2 [4]
~recydywista [przed kwadransem]

jok przyndzie tromba to trza w benben bic i bedzie s tego marsz wojskowy

odpowiedz

Ocena: +5 [15]
Yaman49 [godzinę temu]

Należy zapalić gromnicę a w oknie wystawić wiadomy ale poświęcony obraz. Tornado na 100% was ominie. Jak ktoś nie ma obrazu - niech ucieka do kościoła !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +12 [14]
~błagający [pół godziny temu]

Mam pytanie do WP. wskażcie mi gdzie sie mam ukryc przed KonDonkiem ,żeby mnie przestał zameczac

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [3]
~mamyWkońcu2012 [pół godziny temu]

zacznijmy od tego ze tornada zdarzały sie w polsce ale w aktualnym czasie antenowym nie ma zadnych wiekszych spraw dla pismakow, to jak zwykle robia z igly widly. dlaczego teraz wichury dotykaja ludzi .. proste.. ! kiedys ludzie zakladajac wioski a widzac ze cos ich zalewa albo zdmuchuje spiepszali w miejsca gdzie tego tego niema i tam sie osiedlali.. tak na przelomach lat powstaly nasze miasta, a teraz czesto przez rozwój urbanizacji siedliska ludzi siegaja az do stref gdzie jest/bylo niebezpiecznie, kiedys tam byly lasy teraz sa tam domy.. no i pismakow nie bylo ktorzy zeby zrobic show pierdniecie zmieniaja w huragan, druga sprawa to powodzie czego sie spodziewamy skoro niszczymy naturalne zalewiska ingerujemy w koryta rzek. HUGO 24 dobrze pisze tez mieszkalem w stanach i tam inaczej uczą zachowywać sie podczas tornada.

odpowiedz

Ocena: +50 [58]
Hugo 24 [2 godziny temu]

Wielcy znawcy z tych Polskich Łowców. W życiu pewnie porządnego tornada nie widzięli :) Co roku na przełomie czerwca/lipca i spierpnia wyjeżdżam do rodziny w Oklahoma City po to by z założoną grupą polować na te niebezpieczne zjawiska. Przeżyłem niejedno tornado o sile przekraczającej 3 w skali Fujity i obserwowałem tornada mocy 4 kategorii. Nie słuchajcie tego co mówią. W związku z samochodem czy domem. Gdy uderza tornado pod żadnym pozorem nie wysiada się z samochodu do rowu. Bo Was wessie jak odkurzacz. A w domu gdy nie macie piwnicy należy otworzyć szeroko okna i stanąć po środku pokoju. Jeżeli nie otworzycie okien to ciśnienia rozwali Wam dom na kawałki. Przy otwartych oknach ciśnienie ma szanse się wyrównać i jest większe prawdopodobieństwo niezawalenia się ścian do środka. No piękne rady dajce Wy pseudo łowcy. Pewnie w życiu tylko halny odczuli "polując" na burze. Żal mi Was, bo wprowadzacie ludzi w błąd.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [6]
~michu [pół godziny temu]

"Roman" to kanalia, śmieć a przede wszystkim śmierdzący tchórz, który swoje paszkwile wypisuje anonimowo. Mistrz Polski w rzucie gównem. Że też takie ludzkie łajno Święta Polska Ziemia jeszcze nosi !!!

odpowiedz

Ocena: +2 [32]
~roman [godzinę temu]

Dziadek Prezydenta Komorowskiego Osip Szczynukowicz, jak i ojciec Zygmunt Komorowski działali zawsze na szkodę Państwa Polskiego, pierwszy walcząc w 1920r przeciwko Polsce, drugi będąc oficerem LWP przyczynil się do mordowania żołnierzy AK na Podlasiu, był także sowieckim agentem. Obecna zona gubernatora Polski Anna" pochodzi z rodziny UB. Rodzice "komorowskiej" zmieniali 3 razy nazwisko najpierw matka nazywala sie Hanna Rojer pozniej zmienila na Jozefa Deptula a gdy Anna miala 2 lata zmienili nazwisko na Dembowscy-pracowali czynnie w PZPR byli rosyjskimi szpiegami Dlaczego nie piętnuje się kłamstw które serwował Komorowski podczas kampanii wybiorczej??? Dlaczego temat odszedł w zapomnienie ??? przecież okłamał cały naród o jego rzekomym szlacheckim pochodzeniu, pamiętacie jak szczycił się herbem ??? Kto z Polaków wie, że dziadkowi Bronisława Komorowskiego udało się zbiec z polskiej niewoli ( do której trafił po bitwie pod Niemnem w 1920r- zachowała się jego kartoteka jeńca wojennego ) i schronił się na Litwie w Kowaliszkach u polskiej szlachty o nazwisku Komorowscy. Właściciele majątku wkrótce zginęli z rąk Rosjan do których doniosl mieszkający u nich Osip Szczynukowicz dziadek obecnego prezydenta skarżąc Komorowskich o sprzyjanie polakom, a Szczynukowicz przywłaszczył sobie ich nazwisko w celach agenturalnych. Tam w roku 1925 narodził się Zygmunt Leon Komorowski, ojciec Bronisława Marii, kto o tym wie ?? Dlaczego po ujawnieniu kłamstw o rzekomym tytule szlacheckim i herbie rodzinnym szybko te informacje znikły z oficjalnej strony Komorowskiego ?? Dlaczego dziś Prezydent, któremu najbardziej powinno zależeć na wyjaśnieniu tragedii w Smoleńsku powtarza kłamstwa MAK'u, obarcza winą polskich pilotów wytykając im szkolne błędy a nowe ustalenia wybitnych specjalistów i prof. Biniendy, dr Nowaczyka czy inż. Szuladzińskiego i ich samych nazywa " egzotycznymi naukowcami" i wyśmiewa ich szanowany na całym świecie dorobek naukowy i ceniony profesjonalizm. Kto z Polaków wie, że Komorowski zna się prywatnie z wieloma oficerami GRU ( radzieckie służb specjalne ) kto z Was wie o tajemniczych jego spotkaniach na terenie Rosji i Armenii czy nawet Szwajcarii z przedstawicielami GRU i FSB oraz właścicielem zakładów w Samarze remontujących przed zamachem prezydenckiego tupolwa, czy sam fakt,że o tych spotkaniach nie została poinformowana opinia publiczna nie daje Wam nic do myślenia ??? Prawda jest taka, Polska jest naszpikowana rosyjskimi agentami i osobami, które są zależne od Kremla, media w Polsce nie są polskie jakie wiemy, czyli sprzyjające obecnej władzy i Prezydentowi media ( jakie widac i slychac) zostały stworzone i finansowane pod koniec lat osiemdziesiątych przez służby specjalne PRL którymi oficerami prowadzacymi byli tajni agenci KGB.. I ciekawe dlaczego Komorowski wyslal bylego agenta do Komisji Weryfikacyjnej WSI aby wykrasc swoje papiery!!!!To oznacza ,ze cos z nim jest nie w porzadku.Dziwna i zaklamana jest jego historia rodzinna i sam wykradzony tytul hrabiowski,ktorym sie szczyci obludnik!!!!!!! Polacy musza to wiedziec! Na znak protestu wobec rezimu PO –Kremlowskiego przekaz rodzinie, znajomym! Przeslij dalej!!! Prawda!!!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +9 [13]
~Adam [godzinę temu]

A gdzie uciekać przed politykami ???

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~MONIKA [godzinę temu]

ja widziałam jak zmiotło 2 blaszane garaże leciały w powietrzu... samochody tylko zostały( oczywiście uszkodzone) a widziałam to tornado jak szło.... nie nikt by nie wiedział że to tornado... to była zwykła ciemna chmura..... 5 min a tyle szkód!!!:( proponuje wejść na: TVN24 tam są filmiki co się działo..

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~ochla [godzinę temu]

1960 rok Nowe Miasto nad Pilicą,wycieczka szkolna ,liniowy PKS Ikarus stoi na przystanku,pełen pasażerów i nas,konduktor jeszcze biletuje,niepozorna chmura od Łęgonic Małych,kierowca włacza światła ale nie pali silnika,stoję jako dzieciak między siedzeniami,nagle huk i czuję ,że autobus albo w górę albo przewraca się a ja nogami robię przewrotkę nad głową,w pewnym momencie ocknąłem się na wierzchu sterty ludzkiej,wykaraskuję się tylną szybą po ludziach, autobus wyglądało na to ,że przewrócił się stanął na kołach i jeszcze raz przewrócił się na dach ,dachy wokół pozrywane ,nie ma śladu po kiosku ruchu stajacym na przystanku, za parę prawie sekund wojsko z jednostki już było udzielać pomocy,ja w bucie pełno szkła rozcięte kolano,nauczycielka złamana ręka ,znalezione niemowlę bez becika,żadnych większych obrażeń,las pokotem od Różanny,Myślakowic,Łęgonic,przydrożna kapliczka na polnej drodze do Myślakowic nie naruszona-bez komentarzy,autopsja ,prasa,mam artykuły z tamtych lat

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~ZnawcaXXX [godzinę temu]

"Kiedy jednak okaże się, że jest on zbyt daleko, wówczas należy położyć się w przydrożnym rowie bądź w zagłębieniu terenu, który powinien nas osłonić przed latającymi szczątkami przedmiotów i porwaniem przez wir powietrza" A jak się tam położysz to upierdo.i Cie żmija lub kleszcz - wybór należy do ciebie jak chcesz umrzeć.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~ZnawcaXXX [godzinę temu]

"Kiedy jednak okaże się, że jest on zbyt daleko, wówczas należy położyć się w przydrożnym rowie bądź w zagłębieniu terenu, który powinien nas osłonić przed latającymi szczątkami przedmiotów i porwaniem przez wir powietrza" A jak się tam położysz to upierdo.i Cie żmija lub kleszcz - wybór należy do ciebie jak chcesz umrzeć.

odpowiedz

Ocena: +12 [12]
~coco [3 godziny temu]

takie sceny tornad i trąb to jeszcze nie tak dawno oglądalismy tylko w tv jako doniesienia z Ameryki. A teraz? u nas.... straszne.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~ZnawcaXXX [godzinę temu]

"Kiedy jednak okaże się, że jest on zbyt daleko, wówczas należy położyć się w przydrożnym rowie bądź w zagłębieniu terenu, który powinien nas osłonić przed latającymi szczątkami przedmiotów i porwaniem przez wir powietrza" A jak się tam położysz to upierdo.i Cie żmija lub kleszcz - wybór należy do ciecie jak chcesz umrzeć.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Chrzest Świadków Jehowy materiał foto Chrzest Świadków Jehowy dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Gdzie jedziesz na wakacje?

liczba oddanych głosów: 414